Teraz jest piątek, 17 sie 2018, 00:45

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Trochę inne, przemysłowe Skody :) 
Autor Wiadomość

Silnik: 1.3 MPI 68 KM
Post Trochę inne, przemysłowe Skody :)
Witam

Jednym z moich zainteresowań, związanych poniekąd z branżą w której pracuję, są elektrownie i energetyka w ogóle. Miałem mnóstwo szczęścia, że karierę zawodowa po studiach (staż) mogłem zacząć w najnowocześniejszej elektrociepłowni w Polsce, dzięki temu mogłem też zobaczyć parę innych elektrowni, m.in. atomówkę w Dukovanach. I tak zwiedzanie tego typu zakładów stało się moim hobby, wczoraj w ramach dni otwartych odwiedziłem Elektrociepłownię Zabrze, która jest jednym ze starszych tego typu zakładów. Mnóstwo historii można tam było zobaczyć, no i parę Skód :) Poniżej kilka zdjęć, głównie z maszynowni i nastawni, kotłownie jako takie nie są ciekawym miejscem, pomijając fakt, że jest tam zwykle ciemno. Nie są one dobre jakościowo, bo miałem ze sobą tylko telefon (będąc pewnym, że zakażą robienia zdjęć...).

Obrazek
Obrazek
Tuż zza głównej bramy do zakładu. To zółte na dachu to elektrofiltry, czyli urządzenia zatrzymujące do 99% pyłów lotnych.

Obrazek
Maszynownia

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zwróćcie uwagę na architekturę tego obiektu, dziś zwykle są to proste hale z blachy, a tam... jest nawet witraż! No i różnego rodzaju instrumenty liczące kilkadziesiąt lat.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i przeszliśmy do sedna. Turbozespoły Skody. Turbozespół to turbina + generator (generatory to te niebieskie). Turbina jest napędzana parą wytworzoną w kotle (hala obok) a generator z kolei jest napędzany przez turbinę, produkując energię elektryczną. Turbina ma również upusty, m.in ciepłownicze, służące do produkcji ciepła (produkcja skojarzona, czy jak kto woli kogeneracja). Kocioł+turbozespół wchodzą w skład bloku energetycznego. Widzimy kilka znaczków Skody :) Ciekawy jest ten odwrócony :D

Obrazek
Obrazek
A to nastawnia. Trochę kłóci się tam stare z nowym, ale serce, czyli te całe ściany z instrumentami ma ponad 90 lat o ile dobrze zapamiętałem. To wszystko funkcjonuje do dziś, bez żadnych komputerów czy monitorów z wizualizacjami pracy bloku (jak to jest w nowoczesnych tego typu zakładach). Oryginalna jest również posadzka. Kiedyś był tam też marmurowy blat ale ruscy go zabrali do ZSRR po wojnie...

A poniżej tylko dwa zdjęcia w wypadu sprzed dwóch miesięcy - Elektrociepłownia Szombierki. Obiekt tak ciekawy, że nie będę o nim pisał, kogoś to zainteresuje to poczyta sobie sam. Niestety można go zwiedzać raz w roku podczas industriady (święto szlaku zabytków techniki Górnego Śląska). Rok temu się nie załapałem, może w tym roku się uda. Można natomiast zwiedzić sobie obiekt z zewnątrz (kiedyś się włamałem z kumplem do środka ale ochroniarz nas wygonił...). jako ciekawostkę napiszę, że zakład ma modrzewiowy dach hali maszyn. Na jednym ze zdjęć widoczna Skoda. Moja Skoda :)))

Obrazek
Obrazek

Ostatnio edytowano niedziela, 12 maja 2013, 20:15 przez luk85, łącznie edytowano 2 razy

niedziela, 12 maja 2013, 12:48
V-ce Prezes

Post Re: Trochę inne, przemysłowe Skody :)
super ,znam też inne Skody czyli jednowrzecionowe tokarki, które pracują w "mojej" firmie

popraw ułożenie ostatniej fotki

niedziela, 12 maja 2013, 16:54

Nie da się. Zmieniłem w imageshacku i wkleiłem linka na nowo i dalej jest krzywo.

niedziela, 12 maja 2013, 20:16

Silnik: 1.6 MPI 75 KM
Oj, wspomnienia przywróciłeś :) Remontowałem 3 turbiny firmy Skoda i 2 słowackie. Tam to jest moc. Megawaty Pany, a nie kilowaciki ;) Zdjęć nie robiłem, nie było czasu. Ale znalazłem coś takiego:

Obrazek

Uszczelki pod głowicą tam nie uświadczycie.

---

Znalazłem swoje stare rysunki turbiny parowej Skoda 130MW. Jest to turbina z elektrowni fińskiej w miejscowości Seinaoki. Musiałem przerysować całą turbinę (a dokładnie jej korpus zewnętrzny, bo są dwa), bo nie było wersji elektronicznej. Skanowanie nie wchodziło w grę. Trzeba było 1:1 by wrysować w to maszyny obrabiające i mieć pewność, że zmieszczą sięi że nie będzie kolizji.

Obrazek

Obrazek

---

luk85 napisał(a):
Nie da się. Zmieniłem w imageshacku i wkleiłem linka na nowo i dalej jest krzywo.

Wszystko się da :P

Obrazek

poniedziałek, 13 maja 2013, 08:16

No ja to tylko gryzipiórek jestem a takie rzeczy to bardziej hobbystycznie mnie interesują, a z kolegi wyżej jest prawdziwy znawca ;)

Cytuj:
Wszystko się da :P

oj tam :d

poniedziałek, 13 maja 2013, 08:31

Silnik: 1.6 MPI 75 KM
Bez przesady z tym znaFcą ;) Ot, kolejny troll internetowy nabijający posty :D

Ten "odwrotny" znaczek Skody mnie zaintrygował.

poniedziałek, 13 maja 2013, 09:43

Jak inne skody to macie tutaj skodę jako lokomotywę elektryczną jak i parową
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

piątek, 26 sty 2018, 20:22
Zobacz profil WWW
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ]